{"id":33,"date":"2017-03-24T13:58:04","date_gmt":"2017-03-24T13:58:04","guid":{"rendered":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/?page_id=33"},"modified":"2023-10-10T15:01:27","modified_gmt":"2023-10-10T15:01:27","slug":"butiker-och-auktioner-i-malmo","status":"publish","type":"page","link":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/butiker-och-auktioner-i-malmo\/","title":{"rendered":"Butiker och auktioner i Malm\u00f6"},"content":{"rendered":"

Vill du ocks\u00e5 inreda personligt med antika eller gamla m\u00f6bler och begagnade prylar? Antika m\u00f6bler<\/a> \u00e4r en investering och dessutom inneh\u00e5ller de ett stycke historia. \u00c4ven gamla m\u00f6bler som inte r\u00e4knas som antika har en charm och personlig stil som du aldrig kan f\u00e5 med nya m\u00f6bler. H\u00e4r f\u00e5r du tips om st\u00e4llen i Malm\u00f6 d\u00e4r du kan hitta b\u00e5de antika och begagnade m\u00f6bler men \u00e4ven samlarobjekt, konst och gamla b\u00f6cker. Idag sker m\u00e5nga auktioner online men ofta kan du g\u00e5 p\u00e5 visningarna f\u00f6r att se objekten innan du deltar i budgivningen p\u00e5 n\u00e4tet.<\/p>\n

Bukowskis<\/span><\/h2>\n

\"ButikerDet k\u00e4nda f\u00f6retaget Bukowskis<\/a> \u00e4r nummer ett n\u00e4r det g\u00e4ller antika m\u00f6bler och f\u00f6rem\u00e5l. H\u00e4r hittar du dyrbara klenoder som kan vara riktigt bra investeringar. Du finner dem p\u00e5 Carlsgatan 54 som du n\u00e5r p\u00e5 n\u00e5gra minuter om du \u00e5ker fr\u00e5n centrala Malm\u00f6. Bukowskis anordnar b\u00e5de slagauktioner, temaauktioner och onlineauktioner. P\u00e5 deras sida p\u00e5 n\u00e4tet kan du l\u00e4sa om de aktuella auktionerna och finna de p\u00e5g\u00e5ende auktionerna online.<\/span><\/p>\n

Lauritz.com<\/span><\/h2>\n

Lauritz har \u00e5tta stycken auktionshus i hela Sverige och i Malm\u00f6 h\u00e5ller de till p\u00e5 Baltzarsgatan. Detta f\u00f6retag \u00e4r internationellt och de har auktionshus i s\u00e5v\u00e4l Danmark som Tyskland och Belgien. H\u00e4r hittar du ett stort utbud av antika m\u00f6bler men \u00e4ven konst, mattor och smycken. Du hittar dessutom ett stort urval av samlarobjekt som frim\u00e4rken till exempel. \u00c4r du ute efter exklusiva silverf\u00f6rem\u00e5l eller armbandsur \u00e4r detta st\u00e4llet d\u00e4r du garanterat hittar det du s\u00f6ker. Eftersom deras sortiment \u00e4r s\u00e5 stort kan du v\u00e4lja att filtrera dina s\u00f6kningar till att se endast deluxe varor till exempel om bara det b\u00e4sta \u00e4r gott nog f\u00f6r dig.<\/span><\/p>\n

Claeshallen och andra butiker<\/span><\/h2>\n

Claeshallen ligger p\u00e5 Cypressv\u00e4gen 6. I denna butik kan du k\u00f6pa och s\u00e4lja konst, antikviteter, m\u00f6bler och kuriosa. \u00c4r det Art Deco, 50-talsm\u00f6bler eller antika m\u00f6bler fr\u00e5n 1700-talet du \u00e4r ute efter? Chansen \u00e4r stor att du hittar vad du s\u00f6ker h\u00e4r. Andra intressanta butiker i Malm\u00f6 \u00e4r bland annat R\u00e5gers Antik & Design som har specialiserat sig p\u00e5 1900-tals design. H\u00e4r finns oftast ett stort utbud av keramik och porslin av v\u00e5ra k\u00e4nda svenska designer. R\u00e5gers h\u00e5ller till p\u00e5 K\u00e4rleksgatan 4. \u00c4nnu en butik som \u00e4r v\u00e4rd att n\u00e4mnas \u00e4r Antikvariat Elbogen som ligger vid Operan. \u00c4r du ute efter gamla b\u00f6cker \u00e4r det hit du ska bege dig. Tapetorama som ligger p\u00e5 Promenaden 63 i centrala Malm\u00f6 \u00e4r ett himmelrike f\u00f6r dig som vill komplettera dina antika m\u00f6bler med gamla tapeter. F\u00f6rutom nya tapeter har man i sitt lager originaltapeter fr\u00e5n 1910 och fram\u00e5t. F\u00f6rutom dessa n\u00e4mnda butiker finner du \u00e4ven ett stort urval av secondhandbutiker i Malm\u00f6. H\u00e4r kan man ocks\u00e5 fynda allt fr\u00e5n vintagekl\u00e4der till prydnadsobjekt och annat. <\/span><\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"

Vill du ocks\u00e5 inreda personligt med antika eller gamla m\u00f6bler och begagnade prylar? Antika m\u00f6bler..<\/p>\n","protected":false},"author":592,"featured_media":72,"parent":0,"menu_order":0,"comment_status":"closed","ping_status":"closed","template":"","meta":[],"categories":[],"tags":[],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/33"}],"collection":[{"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/pages"}],"about":[{"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/types\/page"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/users\/592"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/comments?post=33"}],"version-history":[{"count":4,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/33\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":82,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/pages\/33\/revisions\/82"}],"wp:featuredmedia":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/media\/72"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/media?parent=33"}],"wp:term":[{"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/categories?post=33"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https:\/\/www.roslagsauktioner.nu\/wp-json\/wp\/v2\/tags?post=33"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}